Головна » Війна » Ракета “Онікс”: що про неї відомо та чи можна її збити засобами ППО

Ракета “Онікс”: що про неї відомо та чи можна її збити засобами ППО

Ракета "Онікс": що про неї відомо та чи можна її збити засобами ППО

В деяких російських джерелах розмістили відео запуску протикорабельної ракети "Онікс" по цивільному об'єкту України – аеропорту Одеси. Що відомо про "Онікс": її характеристики, дальність стрільби та ціна.

П-800 “Онікс” – універсальна надзвукова протикорабельна ракета, яка має середній радіус дії. Вона була створена для боротьби з надводними військово-морськими угруповуваннями, кораблями, наземною інфраструктурою за сильної вогневої та радіоелектронної протидії.

Ракети “Онікс”: властивості та історія

Розробленням “Онікса” в Росії зайнялися ще наприкінці 1970-х років. Ракету одразу створювали як універсальну. За планом, вона мала розміщуватися на будь-яких носіях, літати по комбінованій траєкторії. Це робило її складною ціллю для виявлення та знищення.

Як зазначає виробник, сучасні надзвукові протикорабельні ракети практично невразливі для сил ППО. А радіолокаційна головка самонаведення дає можливість “Оніксу” уражати як наземні, так і надводні об'єкти. Для виявлення цілі використовують гелікоптери з радарами, літаки, підводні човни й кораблі.

Кожна ракета “Онікс” має індивідуальний контейнер, щоб можна було провести діагностику техніки, не вилучаючи заряд, а також транспортувати ракету. Запускається вона також із цього контейнера.

Що таке “Онікс”: характеристики

Це двоступінчата ракета, яка може розвивати максимальну швидкість до 3182 кілометри на годину на висоті та близько 2448 кілометрів на годину – біля поверхні землі. Дальність польоту ракети “Онікс” сягає 600 км.

Висота польоту на маршевій ділянці – 14 кілометрів, на кінцевій ділянці – 10-15 метрів. На маршевій ділянці застосовують інерційну систему з радіовисотоміром, а на кінцевому – активно-пасивну головку радіолокації самонаведення. Остання здатна виявляти ціль на відстані до 50 км.

Інші характеристики ракети “Онікс” такі:

 • діаметр – 0,67 метра;
 • розмах крила – 1,7 метра;
 • стартова маса ракети – 3000 кілограмів, з транспортно-пусковою склянкою (ТПС) – 3900 кілограмів;
 • маса бойової частини – 300 кілограмів;
 • дальність виявлення мети (активний режим) – не менш ніж 50 кілометрів;
 • час готовності до запуску – не більш ніж 2 хвилини;
 • умови роботи ДСП – шторм до 7 балів;
 • паливо – гас Т-6.

Існують два варіанти “Онікса”: корабельний (довжина 8 м) та авіаційний (довжина 6,1 м). Також існують два види ракет:

 • “Яхонт” – експортний варіант, який дуже схожий на оригінал, хоча й має деякі відмінності (дальність польоту ракети – до 300 кілометрів по комбінованій траєкторії, може набирати висоту від 120 до 300 кілометрів, бойова частина важить 200 кілограмів);
 • “Онікс-М” – модернізована версія, яка була створена 2019 року на базі “Оніксу”. Підвищилася точність ураження цілей, збільшилася максимальна дальність стрільби до 800 км, підвищилася захищеність ракети від засобів радіоелектронної боротьби.

Що таке БРК “Бастіон” та чим він пов'язаний з “Оніксом”

Надзвукова протикорабельна ракета П-800 “Онікс” використовується БРК “Бастіон”. Також до його складу входять:

 • машина бойового керування;
 • машини забезпечення бойового чергування;
 • самохідні пускові установки;
 • апаратура інформаційно-технічного сполучення бойових засобів комплексу з вищими ланками управління;
 • транспортно-зарядні машини;
 • навчально-тренувальні засоби;
 • комплекс засобів технічного обслуговування;
 • вертолітний комплекс цілевказання.

Береговий ракетний комплекс може максимально віддалятися від берега на 200 км. Час розгортання з похідного до бойового стану – до 5 хвилин. Одна батарея БРК має чотири пускові установки з двома ракетами “Онікс” на кожній.

Ціна однієї ракети “Онікс” становить від $1,25 млн до $1,30.

Ракета “Онікс”: чи можна все ж її збити

За словами військового експерта Олександра Коваленка, наша ППО вже досить давно й ефективно перехоплює ракети “Онікс”.

А ось військовий експерт Олег Катков пояснив 24 каналу, що “Онікси” досить важко виявити, тому що робити це потрібно за обмежений час, щоб встигнути випустити по ній ракету. Також “Онікс” – низьковисотна ракета, яка може летіти досить низько над землею, через що її важко побачити вчасно.

Проти ракет “Онікс” можуть бути ефективними ЗРК “Patriot” та французька система протиракетної оборони SAMP/T, яка, хоч і була розроблена проти балістичних цілей, також може протидіяти крилатим ракетам, що низько літають.